چمبر تست شرایط محیطی چیست؟

فهرست مطالب

چمبر تست شرایط محیطی

تولید هر محصول ، نیاز به مواد اولیه ای دارد که از نظر شیمیایی، فیزیکی، رئولوژیکی و بیولوژیکی باید تعدادی فراوری بر روی آن اعمال گردد ، تا کیفیت و عملکرد آن ارزیابی شده و محصول نهایی بدست آید. یکی از اهداف کنترل محصول نهایی ، حصول اطمینان از کنترل مواد اولیه و کنترل فرآیند تولید و تشخیص مشکلات و کمبودها می باشد. یکی از فرآیندهای کنترلی به منظور بررسی کیفیت و عملکرد محصولات تولید شده استفاده از دستگاه چمبر تست شرایط محیطی (Environmental chamber) است.

استفاده از دستگاه تست شرایط محیطی در پروسه تولید کمک میکند تا محصول بهتری ساخته شود.محفظه (چمبر) دما و رطوبت، محفظه آب و هوایی یا شرایط محیطی (Environmental chamber) برای شبیه سازی شرایط محیطی (دما، رطوبت، نور و فشار هوا) روی نمونه ها استفاده میشود ، تا تولیدکنندها بتوانند کیفیت و عملکرد محصولات خود را ارزیابی نمایند.

تعمیر چمبر تست شرایط محیطی
تعمیر چمبر تست شرایط محیطی

کاربرد چمبر های تست شرایط محیطی چیست؟

چمبر تست شرایط محیطی دما و رطوبت برای تست کیفیت انواع محصولات الکترونیکی، لوازم برقی ، محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات ، ابزار، خودرو سازی ، زیست شناسی ، دارو سازی ، متالوژی ، صنایع نظامی و دفاعی ، پلاستیک، فلز، مواد غذایی، شیمیایی، مصالح ساختمانی، پزشکی و هوافضا کاربرد دارد.

برای اینکه بدانیم شرایط محیطی مانند آب و هوا، رطوبت، حرارت، گرد و غبار، ارتفاع از سطح دریا و … چه تأثیراتی بر روی محصولات بیولوژیک، قطعات صنعتی و تجهیزات الکترونیکی دارد و تا چه اندازه عملکرد آن دستگاه یا محصول را تحت تأثیر قرار می‌دهد آنها را در این دستگاه مورد آزمایش قرار میدهیم این محفظه ها مجهز به کنترلر، سنسورها و داده های قابل تنظیم توسط کاربر می باشند که تاثیرات تست شرایط محیطی بر روی محصول ، غیر قابل انتظارند از این شرایط میتوان به مواردی مانند: تاثیرات دمای شدید، تغییر ناگهانی دما و دمای زیر صفر اشاره کرد.

نمونه با قرار گرفتن در محفظه تست شرایط محیطی در معرض یک یا چند مورد از این شرایط قرار میگیرد تا میزان آسیب پذیری آن مشخص شود.

چمبر تست شرایط محیطی در چه حجم هایی ساخته میشود؟

چمبر تست شرایط محیطی در حجم های 125 تا 8800  لیتر با ریت های مختلف بر حسب درجه بر دقیقه  تولید میشود. کاربرد این دستگاه در صنایع مختلفی مانند مخابرات ، الکترونیک ، نظامی و صنایع خودرو میباشد.

چمبر تست شرایط محیطی دقیقا چه کاربردی دارد؟

می‌توان گفت که محفظه های تست های شرایط محیطی به صورت مصنوعی شرایط خاص آب و هوایی مورد نظر را برای نمونه آزمایشگاهی شبیه‌سازی می‌کند تا بتوان با اطمینان خاطر بیشتری از آن محصول در یک شرایط خاص محیطی استفاده نمود.

قطعات مختلف باید در بازه های مختلف دمایی تست شده و از صحت عملکرد آنها در دما و رطوبت مختلف اطمینان حاصل کرد.

به عنوان مثال از صحت کارکرد ECU خودرو در آب و هوای مرطوب بندرعباس باید به طریقی اطمینان حاصل کرد.

بنابراین دما و رطوبت دستگاه را در شرایط آب و هوایی مرطوب و گرم، تنظیم نموده و نمونه را در حالت روشن داخل دستگاه قرار داده و کارکرد آن توسط پورتهای دسترسی در طرفین چمبر تست شرایط محیطی ، مورد تست قرار میگیرد ، و آب و هوای بندر عباس را برای ما شبیه سازی میکند. چمبر دما و رطوبت برای استفاده در شرکتها به منظور ایجاد فرآیندهای کنترلی، بر روی محصولات ساخته شده ، در پروسه تولید و نمونه گیری استفاده میشود.

در واقع چمبرها برای تست اثرات شرایط محیطی بر روی دستگاها و تجهیزات الکترونیک، الکترواستاتیک، قطعات فلزی، پلاستیک، لاستیک، علوم زیست محیطی، داروشناسی، صنعت غذا، تحقیقات دانشگاه و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.همچنین با استفاده از چمبر تست شرایط محیطی می‌توان میزان دوام، کارآیی، سازگاری و یا آسیب‌پذیری محصولات و تجهیزات را در یک شرایط غیر منتظره و غیر متعارف محیطی نیز بررسی و ارزیابی نمود تا ریسک سرمایه‌گذاری به حداقل ممکن کاهش یابد.

اجزای دستگاه تست شرایط محیطی:

دستگاه شرایط محیطی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

1- استراکچر فلزی قابل جابجایی از جنس ورق فولادی، شامل اتاقک تست پایداری داخلی از جنس استینلس استیل ضد زنگ، درب داخلی شیشه ای و درزبندی درب با دو لاستیک از جنس سیلیکون است

2- سیستم کنترلر و مانیتورینگ که شامل نمایشگر گرافیکی و یا در بعضی مواقع کنترل کننده با نمایشگر 7 SEG، با بخشهای کنترل دما و رطوبت می باشد

3- سیستم تبرید، سیستم گرمایش، سیستم تولید رطوبت، سیستم آبرسانی و محفظه آب میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

Related Posts

تعمیر چمبر ووچ | votsch

تعمیر چمبر ووچ votsch ، در نمایندگی شرکت Votsch.همانطور که مطلع هستید با توجه به تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران، و عدم دسترسی به

چمبر تست دما و رطوبت

چمبر تست دما و رطوبت. چمبر یا محفظه تست دما و رطوبت ، که نام دیگر آن محفظه تست شرایط آب و هوایی نیز می

چمبر تست شرایط محیطی

چمبر تست شرایط محیطی. چمبر یا محفظه تست شرایط محیطی ، که نام دیگر آن محفظه تست شرایط آب و هوایی نیز می باشد. دستگاه