چمبر چیست؟

چمبر چیست ؟محفظه محیطی که به آن اتاق اقلیمی یا اتاق اقلیمی نیز می گویند، محفظه ای است که برای آزمایش اثرات شرایط محیطی مشخص بر روی اقلام بیولوژیکی، محصولات صنعتی، مواد و دستگاه ها و اجزای الکترونیکی استفاده می شود. از چنین اتاقکی می توان استفاده کرد
1- به عنوان یک آزمایش مستقل برای اثرات محیطی بر روی نمونه های آزمایشی
2- به عنوان آماده سازی نمونه های آزمایشی برای آزمایش های فیزیکی یا آزمایش های شیمیایی بیشتر
3- به عنوان شرایط محیطی برای انجام آزمایش نمونه ها
یک محفظه آزمایش محیطی به طور مصنوعی شرایطی را تکرار می کند که ماشین آلات، مواد، دستگاه ها یا اجزا ممکن است در معرض آن قرار گیرند. همچنین برای تسریع اثرات قرار گرفتن در معرض محیط، گاهی اوقات در شرایطی که واقعاً انتظار نمی رود، استفاده می شود.

شرکت ثامن سرویس آریا با داشتن رزومه قوی در صنایع نظامی، الکترونیکی، مخابراتی، خودرو سازی ، دارو سازی ، صنایع و غیره توانایی ساخت ، تعمیر و اورهال انواع چمبرهای تست دما و رطوبت ، چمبر تست شرایط محیطی ،چمبر شوک دمایی و … با فاکتورهای مختلف را داراست.

همچنین ثامن لب به صورت شبانه روزی و 24 ساعته آماده ارائه خدمات و اعزام تکنسین متخصص در زمینه تعمیر انواع چمبر ، چیلر و یخچال فریزرهای آزمایشگاهی می باشد.

تماس با ثامن لب

آزمایش محفظه شامل آزمایش و قرار دادن محصولات در شرایط مختلف محیطی در یک محیط کنترل شده است. تست اتاقک اقلیمی و تست شوک حرارتی بخشی از آزمایش محفظه است. آزمایش اتاقک آب و هوایی دسته وسیعی از روش‌ها برای شبیه‌سازی شرایط آب و هوایی یا قرار گرفتن در معرض بیش از حد شرایط محیطی برای یک محصول یا یک ماده در شرایط کنترل‌شده آزمایشگاهی و در عین حال تسریع‌شده است. از سوی دیگر، آزمایش شوک حرارتی برای شبیه‌سازی نحوه واکنش مواد هنگام قرار گرفتن در معرض تغییرات در شرایط آب و هوایی شدید، مانند رفتن از شرایط بسیار سرد به شرایط بسیار گرم در مدت زمان بسیار کوتاه (معمولاً تنها چند ثانیه) استفاده می‌شود.

این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دمای شدید
تغییرات ناگهانی و شدید دما - شوک حرارتی
ارتفاع
رطوبت یا رطوبت نسبی
ارتعاشات الکترودینامیکی
تابش الکترومغناطیسی
تست خوردگی چرخه ای
اسپری نمک
باران
هوازدگی
قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث تخریب UV می شود
خلاء

نمونه‌ها، نمونه‌ها یا اجزای ساخته شده در داخل محفظه قرار می‌گیرند و تحت یک یا چند مورد از این پارامترهای محیطی قرار می‌گیرند تا قابلیت اطمینان یا اندازه‌گیری اثرات پس از آن مانند خوردگی تعیین شود. در مورد ماشین آلات مانند موتورهای احتراق داخلی، محصولات جانبی مانند آلاینده ها نظارت می شوند.

یک محفظه محیطی می تواند یک اتاق کوچک باشد که هم برای آماده سازی نمونه های آزمایشی و هم برای انجام آزمایش استفاده می شود. این می تواند یک واحد کوچکتر باشد که برای اقلام تست تهویه استفاده می شود. همچنین، برخی از محفظه ها به اندازه کافی کوچک هستند که می توانند روی یک دستگاه تست جهانی یا سایر دستگاه های آزمایش قرار گیرند.

بسیاری از اتاق ها در مجموعه ای از شرایط تنظیم شده اند. سایرین را می توان طوری برنامه ریزی کرد که از طریق توالی مشخصی از شرایط بچرخند.
طرح

از آنجایی که الزامات آزمایش ممکن است نسبتاً ساده یا پیچیده باشد، اتاق‌های آزمایش محیطی از نظر اندازه بسیار متفاوت هستند، از واحدهای کوچکی که برای قرار دادن روی نیمکت‌ها طراحی شده‌اند تا اتاق‌های پیاده‌روی بزرگ. اتاق‌های آزمایش معمولاً دارای درگاه‌های دید یا فیدهای ویدیویی هستند تا امکان بازرسی بصری نمونه را در طول آزمایش فراهم کنند. محفظه‌های ورودی دهانه‌ای را ایجاد می‌کنند که تکنسین‌ها ممکن است از آن برای رسیدگی به نمونه‌های آزمایشی استفاده کنند. اتاق‌هایی که نور بصری داخلی را ارائه می‌کنند باید گرمای تولید شده را در نظر گرفته و متناسب با آن جبران کنند.

مانند تنوع گسترده در اندازه، تعدادی از گزینه های کنترل کاربر در دسترس است، از نشانگرهای آنالوگ ساده تا خواندن های دیجیتال مدرن تر با نمایشگرهای LCD. محفظه‌ها ممکن است قابل برنامه‌ریزی کامپیوتری باشند و اتاق‌های آزمایشی تحت شبکه یا تحت وب با سرورهای وب داخلی نیز در دسترس هستند.
انواع اتاق آزمایش

محفظه های آزمایشی که به صورت مکانیکی خنک می شوند
محفظه های آزمایشی خنک شده با نیتروژن مایع
اتاق‌های پیاده‌روی مدولار[3]

استانداردهای اتاق آزمایش

چندین سازمان استاندارد استانداردها و راهنمایی هایی را در مورد ساخت محفظه آزمایش محیطی، استانداردهای کنترل دما و تحمل های مهندسی ارائه می کنند.

موسسه علوم و فناوری محیطی[4][5]
موسسه تهویه مطبوع، گرمایش و تبرید (موسسه آمریکایی مبرد سابق)
انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا تهویه هوا#گرمایش
ASTM International
آزمایشگاه های بیمه گر
NSF International
FM Global
انجمن استاندارد کانادا
سازمان بین المللی استاندارد سازی
MIL-STD-810، "استاندارد روش تست برای ملاحظات مهندسی محیط زیست و تست های آزمایشگاهی"، نسخه G در حال حاضر (2010)، صادر شده در سال 2009
IEC 60068، "تست محیطی"، با بسیاری از قطعات.

همچنین ببینید

تست خوردگی چرخه ای
آزمایش افشاندن نمک
ترک خوردگی استرس محیطی
اتاق های آب و هوایی دوریوت
تسریع در پیری
غربالگری استرس محیطی[3]
شکستگی استرس محیطی
MIL-STD-810، استاندارد وزارت دفاع برای ملاحظات مهندسی محیط زیست و تست های آزمایشگاهی
ماندگاری
شرایط استاندارد دما و فشار
تست خستگی حرارتی مکانیکی
دستگاه تست جهانی
آزمایش آب و هوا پلیمرها
تثبیت کننده های پلیمری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *